Vianočná hviezda bola opäť symbolom Vianoc
Bývanie

Vianočná hviezda bola opäť symbolom Vianoc

Vianočné sviatky sú zase za nami. Opäť to utieklo tak rýchlo, že sme ani nestihli mrknúť okom. A aj keď sa tie minuloročné vianočné sviatky niesli v krapet inom duchu, než na aký sme zvyknutí, rovnako v domácnostiach dominovala vianočné hviezda. Tá totiž patrí k symbolom Vianoc. Otázkou ale je, kde sa tu vlastne vzala?

Ak sa niekoho spýtate na symboly Vianoc, väčšina ľudí si spomenie na vianočného kapra, stromček, tiež cukrovinky a taktiež na vianočné hviezdu. Ako už bolo spomenuté, vianočná hviezda sa skrátka stala niečím, bez čoho si vianočné sviatky úplne nedokážeme predstaviť. Len hŕstka ľudí však dokáže povedať, kde sa vlastne vianočné hviezda vzala alebo odkiaľ k nám prišla.

Vianočná hviezda čiže prýštec nádherný

Prýštec nádherný – počuli ste niekedy toto označenie? Pravdepodobne nie. Lenže presne takto sa vianočný hviezda správne volá. Musela dopraviť k nám z ďalekého Mexika. Práve tam by ste rastlinu našli ešte vo voľnej prírode. Čo by vás však možno prekvapilo, tak to, že sa jedná o rastlinu podobnú kríku, ak nie menšiemu stromčeka. Dorásť môže až do výšky niekoľkých metrov.

Vianočná hviezda je známa tým, že vykvitá hlavne v období, kedy je noc dlhšia ako dvanásť hodín. Inými slovami u nás rastie práve v období Vianoc, kedy je noc dlhší ako deň.

V Európe od roku 1804

Ako už bolo spomenuté, korene vianočné hviezdy sú až v ďalekom Mexiku. Do Európy sa dostala konkrétne v roku 1804. Vtedy ju k nám priviezol nemenovaný prírodovedec, ktorý si ju však aj odviezol naspäť roka 1825.

Tento typ rastliny sa u nás rozšíril až o niekoľko desiatok rokov neskôr, kedy sa vďaka komercionalizáciu stal symbolom adventného času a Vianoc ako takých. Zhruba od dvadsiateho storočia ju v čase vianočnom má na svojom stole prakticky každá európska rodina.

V jednu dobu nebolo veľa rodín, ktoré ju dokázali ďalej rozmnožovať. Tie, ktoré to vedeli, je rozmnožovali s pomocou tajných technologických postupov, zároveň je tvarovali do pútavých tvarov. Neskôr však tajomstvo bolo rozlúsknutie a stal sa z toho biznis.