Renovujte starý nábytok s pomocou vlastných síl. Poradíme vám
Bývanie

Renovujte starý nábytok s pomocou vlastných síl. Poradíme vám

Každému na pôde straší starý nábytok, ktorý je ťažké vyhodiť. Väčšinou sa jedná o nábytok po babičke alebo po dedkovi, ku ktorému máme silnú citovú väzbu, preto ho nedokážeme z domu odniesť preč. Na pôde vám ho však onedlho začnú okusovať myši, preto si radšej nájdite čas a sami si ho renovujte. K renovácii nábytku si nemusíte volať odborníka (teda ak sa nejedná o starožitný nábytok, ku ktorému sa musí pristupovať oveľa opatrnejšie ako k iným kusom nábytku), ľahko a hravo si s renováciou poradíte sami. Len musíte vedieť, ako na to, a s tým vám poradíme.

Renovácia nábytku nie je nič zložité či ťažkého. Je to skrátka pokus dať starý nábytok do použivatelného stavu. Zvládne to každý domáci majster, keď má správny návod, ktorý našťastie prinášame.

Najskôr odstráňte staré nátery

Základný krok spočíva v odstránení starých náterov. Nábytok je potrebné očistiť od pavučín a prachu, potom siahnite po brúske a odstráňte staré nátery s jej pomocou. Ak sa však bojíte, že by ste poškodili samotný materiál, existujú aj chemické odstraňovače, ktoré vám pomôžu. Ak siahnete po chemikáliách, myslite na to, že musíte nábytok ošetrovať vonku, aby ste sa jej nenadýchal. Ďalej je nutné dbať na opatrnosť – chráňte predovšetkým svoje oči, kožu a sliznicu. Hlavne nikdy nepoužívajte chemické odstraňovače v blízkosti detí!

Keď je nábytok odstránený od starého náteru

Nech už si zvolíte akýkoľvek spôsob odstraňovania starého náteru, ďalším krokom je ochrana dreva. Je nutné zatmeliť trhliny, jamky a odstrániť iné nerovnosti, prípadne doplňte chýbajúce diely. Následne nábytok ošetrite proti parazitom a hubám, ktoré nábytok najčastejšie napádajú. V obchodoch nájdete mnoho prípravkov, vždy sa radšej poraďte s predajcom. Majte však na mysli, že sa jedná o preventívne náter.

Posledným krokom je natretie nábytku farbou, ktorá je nám sympatická, a je to.