Ako pestovať dych berúce astry?
Bývanie

Ako pestovať dych berúce astry?

Každým rokom sa snažíme čo najviac rozžiariť našu záhradu, každým rokom na záhradu vysádzame nové a iné kvety, ktoré všetkým návštevníkom našej záhrady vyrazí dych. Tento rok sa spoľahnite na dych berúce astry, ktoré sú tak krásne, až zrak prechádza. Samozrejme vás zoznámime s pestovaním astry, čo nie je nijak náročná aktivita.

Astry poznáte vďaka jej rozmanitosti. Sú známe predovšetkým svojím množstvom tvarov, nájdeme ich v mnohých farbách a veľkostiach. Známe sú už od 19. storočia, kedy boli súčasťou hlavne sedliackych záhrad, ktoré sa nachádzali po celej strednej Európe. Aj keď sa za tú dobu, čo uplynula, toho zmenilo veľa a aj keď pribudlo mnoho módnych trendov, napodiv astry zostali až dodnes a nie je jediný dôvod, prečo by ste si ich nemali pestovať na svojej záhrade.

Sú skromné ​​a nenáročné

Astry sú možno tak obľúbené preto, že sú úplne nenáročné. Darí sa im najmä v nepríliš rozpustné, predovšetkým vysychavé pôde. Samozrejme je nutné ich pravidelne zalievať, je to predsa len kvetina, ktorá k svojmu životu vodu potrebuje. Na zálievku dbajte predovšetkým počas konca vegetačného obdobia.

Čo však vyžadujú, sú živiny. Je nutné ich pravidelne prihnojovať.

Nezabudnite na nutné vyväzovanie

Keďže sú to mohutné kvety, najmä u vysokých odrôd je potrebná kvetinu vyväzovať. Vyväzovanie je nutné z toho dôvodu, že trsy astry tak zachovajú svoj pevný tvar. Vyväzujú sa jednotlivo alebo prípadne po menších skupinkách, ak sú to menšie odrody.

Na záhrady vsádzajte pokojne vysoké odrody, ktoré sú veľmi mohutné, ale samozrejme na záhradu sa hodí akýkoľvek druh. Čo sa týka stávkovanie astier do kvetináčov, radšej voľte nižšiu kompaktné odrody aster. Nebojte sa mixovať astru s inými trvalkami, vyniknú, či už sú v akejkoľvek spoločnosti. Svojou farebnosťou sa hodí skôr k takým kvetom, ktoré sa farbami zrovna nechváli. Odporúčame ich zasadiť spoločne s rôznymi zaujímavými trávami.